вторник, 28 юли 2009 г.

СЛЪНЦЕТО ---> Начин На Употреба

Умереност, разум и последователност- това е тайната на успешното провеждане на слънчевите бани. Желанието за бързо придобиване на загар през сравнително кратката отпуска е най-често допусканата грешка, която води след себе си такива неприятни последици като зачервена, изгоряла и белеща се кожа още през първите дни на отпуската, а заедно с това бръчки и тъмни петна по-натам във времето, като спомен от „неуспешната" ваканция. Много хора решават да се лишат от фотозащитен крем или да използват такъв с твърде нисък фактор от страх, че нямат време да получат желания тен. Малко реализъм няма да навреди в такъв случай! Ако имате само 5 дни, които ще прекарате на морския бряг, не си въобразявайте, че за първите два ще придобиете тен на „стар морски вълк" или на апетитен модел, рекламиращ бански, а после гордо ще го демонстрирате. Най-добре е в такъв случай да се погрижите за тена си в градски условия и то най-малко две седмици преди отпуската. Използвайте солариум или направете поредица от слънчеви бани на балкона, в градината или където намерите за удобно. Целта е да отделите достатъчно време за разумното излагане на кожата си на слънце
Вашият „слънчев" тип
Преди да предприемете каквото и да е, трябва да определите своя фототип, който ще бъде основата, върху която да изградите цялостната си програма за излагане на слънце. Разгледайте таблицата и помислете до кой от четирите типа се доближавате най-много.
Ако вече сте намерили „мястото си" в таблицата, значи по-лесно и вярно ще се ориентирате при закупуването на фотозащитен крем, както и при изготвяне на индивидуалната си програма за излагане на слънце.
Филтрите
Днес на пазара се предлагат голям брой различни кремове, лосиони и масла, които предпазват кожата от вредното ултравиолетово лъчение. Те съдържат филтри, които задържат слънчевите лъчи. Тези филтри могат да действат на два принципа - физичен, когато се използват титанови и цинкови съединения, които отразяват лъчите подобно на микроскопични огледалца. Кремовете с такива филтри са подходящи за силно чувствителни кожи. Вторият вид са действащите на химичен принцип филтри. Те „прихващат" вредните лъчи и се изменят под тяхното влияние. Козметиката, съдържаща такъв тип филтри, е по- агресивна към кожата и затова е добре винаги да правите тест за чувствителност при покупката на слънцезащитен крем.
Козметиката, която се продава, е: масова - значително по-евтина, и медицинска - по-скъпа, която се предлага само в аптеките. Независимо към кой от двата типа ще се ориентирате, основният показател при избора ви е слънцезащитният фактор, изписан със съкращението SPF /Sun Protection Factor/ върху опаковката. Този фактор показва силата на фотозащитния продукт да предпази кожата от въздействието на UVB и UVA лъчите. Колкото по-висока е стойността на SPF, толкова по-добра е защитата.
В практиката най-често смисълът на числото на слънцезащитния фактор се обяснява по следния начин: SPF = времето, за което се зачервява защитената кожа, разделено на времето, за което се зачервява незащитената кожа. Например: SPF = 180 минути (З часа) : 18 минути = 10, SPF е 10. Едни от най- високите фактори за защита са 60, 50 и 40. Те са подходящи за бебета и деца, както и за възрастни от фототип 1 и 2 . Ако спадате към някоя от тези категории, не мислете, че бронзовият тен е табу за вас. Просто ще ви трябва повече време и най-малко два различни фотопротектора, за да получите качествен загар. Започнете слънчевите бани, като използвате крем с висок фактор и постепенно преминете към такъв с по-нисък. Не прекалявайте със стоенето на слънце и наблюдавайте как реагира кожата ви. Помнете, че въпреки унифицираните таблици и програми, кожата на всеки човек реагира индивидуално и в зависимост от моментното състояние на организма. Избягвайте излагането на слънце успоредно с употребата на хормонални препарати, особено противозачатъчни, които влияят върху пигментацията на кожата, за да не се „сдобиете" с трайни тъмни петна.
Фото чувствителността на кожата се повишава и при прилагането на други медикаменти, като тетрациклини, сулфамиди, нестероидни противовъзпалителни средства и т.н. Затова, ако трябва да приемате някакво лекарство през времето, в което искате да правите слънчеви бани, задължително се консултирайте с лекаря, който ви е назначил съответното лечение. При употреба на алкохол или на дразнещи и пикантни храни, кожата става сравнително по-нетолерантна към слънчевите лъчи. Всички парфюми, декоративна козметика, както и голям арсенал от бижута, са неуместни на плажа и могат да ви докарат неприятности, независимо от умелата фото защита.
Тест
Как да познаем, че е време да прекратим слънчевите бани? Има един
много прост метод, с който да определим границата на разумното излагане на слънце и изгарянето. Запомнете , че кожата се зачервява до няколко часа след излагането на слънце, довело до изгарянето. Затова, когато сме все още на плажа, е добре периодично да прилагаме следния тест:
Натиснете с пръст кожата. Ако остане бяло петно след като си отдръпнете пръста, значи сте на границата на изгарянето. Колкото по-дълго се задържи петното, толкова по-сериозно е положението.
Изгарянето
Когато установите, че сте прекалили със слънцето, не се паникьосвайте. а действайте бързо и разумно. Приберете се, вземете хладен душ без сапун и други миещи препарати. После нанесете върху засегнатите места лосион или крем за изгаряне. Ако нямате такъв под ръка, можете да използвате „Дефламол" или някои от природните продукти, подходящи за целта, като кисело мляко или настърган суров картоф. За всеки случай изпийте един парацетамол. Имайте предвид, че изгарянето е сериозно страдание - засегнат е наи-големият орган в човешкия организъм - кожата. Ако усетите втрисане, потърсете лекарска помощ. В никакъв случай не пийте алкохол! В зависимост от степента на полученото изгаряне, временно трябва да прекратите слънчевите бани. Ако са засегнати малки участъци от кожата, не се отказвайте от плажа, но се погрижете те да бъдат добре покрити с фотозащитен продукт с колкото е възможно по-висок фактор. Ако е пострадало лицето ви, прилагайте слънчев протектор дълго след като прекратите ваканцията.
Специална грижа: Устните
Да, те действително изискват повече внимание поради по-деликатната си повърхност. Факт е, че кожата на устните не се пигментира при излагане на слънце. Следователно, тя няма качеството сама да изгражда защита към лъчите му. Погрижете се устните ви да запазят нежността и гладкостта си, като използвате гланц или балсам със слънцезащитен фактор от 8 до 25.
Очите
Защитата на очите може да се разгледа в две посоки. Първо, кожата на клепачите и миглите, и второ, защита на самите очи.
В първия случай трябва да разчитате на фотопротектора за лице, който използвате. Някои фирми предлагат и кремове за околоочния контур, съдържащи предпазни филтри, но те обикновено са по-слаби и не са подходящи за комбиниране. Рискувате да получите петна и неравномерен тен при използване на продукти с различен SPF.
Що се отнася до очите - избирайте слънчеви очила от оптичен магазин, който може да гарантира качеството и достоверността на техния UV - филтър.
Съветът тук не е да робувате на марки или мода, въпросът е да се защити максимално този толкова чувствителен орган - очите. В този случай е напълно уместно да се похарчи по-голяма сума.
Съществуват вече и лещи за очи с подобна функция, но тяхната употреба е доста по-сложна от тази на класическите слънчеви очила.
 

©2009 Здраве