събота, 8 август 2009 г.

Колко полезен може да бъде сексът


Няма спор, че редовният полов живот е благоприятен за психиката. За тялото също. Сексът е физическа активност, при която се натоварват мускулите, дишането и сърдечният ритъм се забързват, а следователно се засилва и обмяната на веществата. Увеличава се производството на някои хормони (ендорфин, окситоцин), които са свързани със сексуалната възбуда и конкретно с оргазма.
Всички тези физиологични реакции са свързани със здравето и смело може да се заяви, че сексът носи не само удоволствие, но и полза.

Сексът също така може да облекчи неприятните симптоми на настинка (треска, болки в тялото, отпадналост, а също така да ускори оздравяването. Обикновено при настинка се препоръчва човек да лежи на топло и да пие горещ чай, но сексуалните игри са не по-малко ефективни.

Изследване, проведено от швейцарски медици, показва, че оргазмът рязко мобилизира имунната защита на организма, увеличавайки съдържанието на клетките-убийци в кръвта (те се наричат така, защото унищожават чуждите микроорганизми).

Много жени (особено тези над 30 години) по време на менструалния цикъл страдат от болки ниско в корема. Според статистиката, през този период всяка 10-та жена изпитва дискомфорт и не може без аналгетици.

Швейцарските учени, цитирани от ВВС, препоръчват да пробвате секс и през този период. Обезболяващият ефект на секса е свързан с отпускащия ефект на оргазма и производството на ендорфини, които са известни като „хормони на щастието“. Тяхното производство наистина е свързано с положителните емоции, а едновременно с това ендорфините действат като „вътрешно обезболяващо“.

При някои жени обаче оргазмът засилва усещането за болка. Причината е в това, че появата на болки по време на цикъла е предизвикано от нарушеното равновесие между половите хормони (прогестерон и простагландин) – вещества, стимулиращи съкращението на матката. Именно тяхното наднормено количество предизвиква болката – спазъм на гладките мускули на матката.

С други думи, как ще се формира след оргазма балансът на хормоните при жената, страдаща от менструални болки, и кой ще победи, не може да се предскаже. Все пак ролята на секса не трябва да се пренебрегва, но при наличието на продължителни и мъчителни болки потърсете лекарска помощ, защото те могат да са симптом за сериозно гинекологично заболяване.

Рецептите за лечение на махмурлука са безброй. Махмурлукът е не само главоболие, жажда и неприятни усещания в стомаха. Той е депресивно и потискащо психиката състояние. Освен моралната страна на нещата (срам за „вчера“ и съжаление за разваленото „днес“) душевното разстройство има и друга страна – временен дисбаланс на хормоните, участващи във формирането на позитивни емоции. Сексът може да помогне за възстановяване недостига на ендорфин и окситоцин. Окситоцинът не само стимулира мускулните съкращения, но и предизвиква положителните емоции, укрепва социалните способности и намалява нивото на агресия.

Известно е, че по-лесно може да се предпазим от болестта, отколкото да я излекуваме. Активният редовен секс укрепва сърцето, „изгаря“ калории и тренира мускулите. Освен това, благодарение на подобряването на местното кръвоснабдяване, сексът „работи“ като ефективна профилактика на гинекологичните и урологичните заболявания и при двата пола.

В никакъв случай не трябва да се смята, че чувствата нямат значение в секса. От „спортният“ секс няма никаква полза – поне не такава, каквато разглеждаме в случая. И причината не е в морала (този въпрос всеки решава сам за себе си) , а в това, че сексът „работи“ чрез емоциите.

Няколко „правила за безопасност“:
• Не забравяйте за заболяванията, предаващи се по полов път, и не пренебрегвайте елементарните правила за защита от инфекции.
• Сексът е силно натоварване на организма и като всяко друго физическо усилие може да навреди на болните и отпаднали хора. Особено внимателни трябва да бъдат тези, които са с исхемична болест на сърцето, хипертония и други сърдечно-съдови заболявания.
• При наличието на сериозен здравословен проблем сексът не може да замести медицинската помощ и приемането на медикаменти.

Actualno.com

 

©2009 Здраве